Za zimno?

OGRZEWANIE AKUMULACYJNE

 

Piece akumulacyjne

Piece akumulacyjne to nowoczesne, a przy tym energooszczędne urządzenia grzewcze, idealne dla tych, którzy chcą ogrzewać dom prądem. Montaż takiego urządzenia staje się opłacalny dopiero w przypadku, gdy odbiorca rozlicza się w grupie taryfowej dwustrefowej. Wynika to stąd, że działanie pieca akumulacyjnego opiera się na gromadzeniu energii cieplnej w czasie tzw. niskiej taryfy, która jest ok. 40% tańsza od normalnej. W tym czasie piec ładuje się, a potem jeszcze przez wiele godzin może oddawać ciepło i nie pobiera energii w czasie obowiązywania droższej taryfy.

Piec, aby móc akumulować ciepło musi mieć odpowiednią budowę. Wewnątrz metalowej obudowy na stałe umieszczone są w nim grzałki elektryczne, wokół których znajdują się elementy akumulujące ciepło, np. bloki cegieł magnetytowych. Bloki te odznaczają się dużą pojemnością cieplną, nagrzewają się przez kilka godzin do bardzo wysokich temperatur, a przez pozostałą część doby oddają ciepło. Oddawanie tej energii można bez problemu dopasować do swoich potrzeb za pomocą precyzyjnych ustawień. Ponadto piece akumulacyjne umożliwiają komfortowy sposób regulacji temperatury dla każdego pomieszczenia osobno.

Na rynku istnieje kilka typów pieców akumulacyjnych. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie oddawania ciepła do otoczenia. Z tego też powodu piece dzielimy na statyczne i dynamiczne:

-Piec akumulacyjny statyczny – zgromadzone ciepło jest oddawane częściowo przez obudowę, natomiast reszta wydostaje się przez grawitacyjny ruch ciepłego powietrza płynącego specjalnym kanałem przez blok magnetytowy i grzałki elektryczne. Wspomniany blok jest izolowany najlepszymi materiałami, dzięki czemu oddawanie ciepła rozłożone jest równomiernie w ciągu całego dania.

-Piec akumulacyjny dynamiczny – wyposażony jest w wentylator, za pomocą którego przez wydmuch powietrza ciepło jest oddawane do otoczenia. Wentylator, bądź dwa wentylatory sterowane są przy pomocy pokojowego regulatora temperatury. Regulator ma za zadanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i gdy spadnie ona poniżej ustawionej, załącza wentylator, co daje spore oszczędności. W przypadku niektórych ogrzewaczy dynamicznych można zastosować sterownik pogodowy, który steruje ładowanie pieca w zależności od temperatury panującej na zewnątrz, co pozwala zwiększyć efektywność urządzenia.

Piece akumulacyjne są nie tylko ekonomicznym ale także ekologicznym sposobem na ogrzanie pomieszczeń. Nie emitują szkodliwych substancji do otoczenia, a tym samym nie powodują zanieczyszczenia środowiska. Korzystają z czystej energii. Ponadto pozwalają na niemal bezobsługową pracę, bez angażowania naszego czasu na żmudne czynności obsługowe, jak w przypadku tradycyjnych technik grzewczych.

 

KLIMATYZACJA

Ogrzewanie klimatyzacją

Urządzenia do klimatyzacji w obiegowej opinii kojarzone są głównie z chłodzeniem naszych mieszkań, domów czy miejsc pracy w czasie największych upałów. Tymczasem, klimatyzator może z powodzeniem zostać również wykorzystany do ogrzania domu jesienią lub łagodną zimą i wbrew pozorom takie elektryczne dogrzewanie pomieszczeń nie musi być kosztowne w eksploatacji. Klimatyzator dzięki wmontowanej pompie ciepła typu powietrze-powietrze może skutecznie wspomóc ogrzewanie domu. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie to składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych rurą chłodniczą. Jednostka wewnętrzna stanowi źródło chłodu, a zewnętrzna – ciepła. Klimatyzator w pierwotnym trybie chłodzenia przepompowuje ciepło z jednej strony na drugą, w wyniku czego z jednej strony wieje zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Odwracając działanie układu takiego klimatyzatora w łatwy sposób możemy uzyskać urządzenie grzewcze z nadmuchem powietrza. Dostępne na rynku urządzenia chłodząco-grzejące działają przy temperaturze zewnętrznej sięgającej do -15°C, a niektóre droższe modele pracują nawet przy większych mrozach.

Jak widać dzięki klimatyzacji nie tylko możemy cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni, ale też pozwala nam ona zaoszczędzić na ogrzewaniu w okresach przejściowych oraz łagodną zimą. Koszty takiego ogrzewania są niższe w porównaniu z wykorzystaniem do tego celu grzejników elektrycznych. Klimatyzator stanowi zatem estetyczny i prosty w obsłudze, a przy tym pozwalający zaoszczędzić – grzejnik. Bardzo łatwo możemy sami oszacować koszt ogrzania danego pomieszczenia klimatyzatorem. W tym celu należy odczytać z karty katalogowej urządzenia pobór mocy w trybie grzania oraz określić powierzchnię do ogrzania. Zgodnie z zasadą 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu ok. 10 m 2.

Tradycyjne źródła ciepła wymagają czasochłonnego uruchomienia. Włączenie klimatyzatora odbywa się za pomocą jednego przycisku na pilocie, co jest niewątpliwą zaletą tego typu urządzenia. Ponadto atutem wykorzystania klimatyzacji do grzania  jest to, że stanowi ona  bardzo ekologiczne źródło ciepła, nie przyczynia się do powstawania smogu, a ponadto nawiewane powietrze przechodzi przez system filtrów, co sprawia, że otrzymujemy ciepło wolne od kurzu, roztoczy czy alergenów. Wyeliminowane jest także niebezpieczeństwo powstania pożaru.

Reasumując, klimatyzator może stanowić idealne źródło ciepła w okresach przejściowych, kiedy tradycyjne ogrzewanie nie zostało jeszcze uruchomione, lub gdy zdarzą się chłodniejsze dni. Biorąc pod uwagę, że w naszym klimacie naprawdę mroźnych dni jest stosunkowo niewiele, to energooszczędne ogrzewane klimatyzacją stanowi pewną alternatywę dla tradycyjnych technik grzewczych, a ponadto jest bardzo wygodne  i spełnia podstawowe potrzeby jego użytkowników.